Alergie

Alergie je nepřiměřená obranná reakce organismu vyvolaná kontaktem s dráždivými látkami (tzv. alergeny). Alergenem se mohou stát i látky, se kterými se tělo dosud bez problémů setkávalo. Při každém dalším kontaktu s alergenem uvolňuje imunitní systém látky, které vyvolají různé reakce – často v dýchacím traktu, na kůži i v zažívacím ústrojí. Je nutné si uvědomit, že každá alergická reakce je jen místním projevem systémového onemocnění, jde tedy o onemocnění celého organismu.

Alergiků přibývá. Jejich počet se proti roku 1996 zvedl o 7,7 % na 24,7 % populace. Jednoznačný rizikový faktor je dědičnost, vliv má i věk matky při narození dítěte, kuřáctví, dlouhodobý pobyt ve znečištěném prostředí, domácí zvířata v bytech apod. Riziko je celoživotní, alergie může propuknout v každém věku, dokonce se může projevit i u nenarozeného dítěte už v 17.–18. týdnu těhotenství. Předpokládá se, že až 35 % populace se může řadit mezi atopiky, tedy kandidáty na alergické onemocnění.

Spustit alergickou reakci může nejen alergen, ale i extrémní stres nebo virová infekce. Alergie začíná ekzémem u kojence, může postupovat astmatem a alergickou pylovou rýmou. Dlouhodobá rýma však může být také projevem alergické reakce. Pacient trpí ztrátou čichu, protože narušená sliznice ztratila své očišťovací a klimatizační schopnosti. Nepoznaná alergie může přerůst v chronický alergický zánět i v další choroby, např. astma.

U pylové alergie je sice rýma sezónní, ale časem se může projevit i potravinová alergie. Navíc se vyskytuje i tzv. zkřížená alergie, kdy např. u alergie na trávy se může se objevit i alergie na rajské jablko nebo obiloviny.

Stále přibývá lidí, kteří reagují přecitlivěle na látky, se kterými přichází do styku ve svém pracovním prostředí. Mohou jimi být např. desinfekční prostředky, latex, mouka u pekařů, často prach atp. Mnohdy je problematické určit konkrétní alergen a lze ho zjistit až na základě zhoršování příznaků pacienta při kontaktu s touto látkou.

Pacient by kromě dodržování léčby měl dbát i na prevenci - Co nejvíce zamezit styku s alergeny, nahradit přírodní materiály za syntetické (především v ložnici), odstranit koberce, nepoužívat flanel, kožešiny, vlnu nebo plyš. Dostatečně větrat, prach utírat prachovkami z mikrovlákna. Ložní prádlo prát při vyšších teplotách, používat vhodné desinfekční prostředky, používat při práci rukavice.

Alergie se nelze zbavit, ale lze její nepříjemné příznaky udržet pod kontrolou.

Mgr. Janečková Alice