Deset součástí ideální domácí lékárničky

Umístění

Léky a ostatní vybavení lékárničky je třeba uchovávat na místě, kde je co nejstálejší teplota nepřesahující 30°C. Skříňka nad sporákem nebo polička, na kterou svítí slunce, nejsou vhodné, ale rovněž není vhodné dávat všechny léky do lednice, jak to někteří lidé dělají. Pokud se podíváte na krabičku léku, najdete tam vždy údaj o správném skladování. Ve většině případů vyhovuje běžná pokojová teplota. Na léky, které je naopak potřeba do lednice umístit, vás vždy upozorní lékárník při výdeji. Obsah lékárničky by také neměl být vystaven působení vysoké vzdušné vlhkosti. Ačkoli to v některých rodinách bývá zvykem, ani tudíž koupelna není to pravé místo. Ze stejného důvodu není vhodná ani výše zmíněná lednice. Podmínky skladování nejsou údaji, které si výrobce vymyslel, aby bylo něco na obale napsáno. Jsou to údaje podložené zkouškami, které prokazují, za jakých podmínek vydrží lék nezměněný, kvalitní, účinný. Při jejich nedodržení se může stát, že se uvnitř léku odehrají chemické změny, které povedou k neúčinnosti a mohly by i ublížit.

Vybavení

1.) Léky, které dlouhodobě užíváte. Pokud na ně zapomínáte, poslouží upomínka v mobilním telefonu a/nebo dávkovač na léky. Ten se dá pořídit v každé lékarně a není to žádný velký výdaj. Léky užívajte přesně tak, jak máte předepsáno. Jeden z rozšířených mýtů se týká užívání léků „na lačno“. Ve skutečnosti to znamená minimálně 30 min před jídlem, tedy na prázdný žaludek. Neznamená to, že si vezmete lék a zajíte do snídaní, je potřeba dodržet časový odstup. Potrava v žaludku totiž může tyto léky ovlivňovat, bránit jim ve vstřebávání do krve a činit je tak neúčinnými.

2.) Teploměr, náplasti, nůžky, obinadla. Teploměr seženete buď skleněný nebo digitální. Obsahem skleněného již není rtuť, ale směs jiných kovů. Podezřele levné digitální teploměry bývají často poruchové. Jinak je ale na vás, čemu dáte přednost. Náplastí je v dnešní době celá řada. Nejlépe drží takové, které mají v názvu „sport“, „odolná“ apod. Obinadlem se míní jednak gázová rolička (k vytvoření obvazu při poranění) a jednak elastické obinadlo (ke stažení např. podvrtnutého kotníku).

3.) Dezinfekce - nejčastěji jodové roztoky (Jodisol, Betadine), peroxid vodíku nebo Ajatin. Hodí se k vyčištění ran, po kousnutí hmyzem nebo při infekcích kůže. Pokud jste alergičtí na jod, vyvarujte se mu a volte nejodové přípravky. Dezinfekci rozsáhlejších ploch jodem by se měly vyvarovat také těhotné a kojící ženy a lidé s onemocněním štítné žlázy. Vyčištění malé ranky jodem ale neublíží ani jim. Není dobré čištění ran podceňovat a navíc, čistá rána se lépe hojí, i když je to jen banální pořezání v kuchyni.

4.) Alpa (gel, krém) nebo mast s arnikou, kostivalem nebo analgetikum v krému, masti nebo gelu. Na namožené svaly, modřiny, bolavé klouby nebo podvrtnutý kotník se dobře hodí jak masti s obsahem různých bylin (Alpa, arnika, kostival), tak analgetika (= léky proti bolesti, např. Flector gel, Voltaren, Almiral atd.). Po aplikaci je třeba si umýt ruce mýdlem a natřené místo nebandážovat obinadlem.

5.) Dezinfekce úst a hltanu. Hodí se na bolest v krku při nachlazení, při angíně, také dobře poslouží proti aftům (Tantum Verde, Septolete, Septofort, Müllerovy pastilky atd.) Mezi pastilkami a spreji není zásadní rozdíl v účinku. Po aplikaci se snažte min. 30 min nic nejíst a nepít, aby obsažené látky mohly dobře působit.

6.) Kapky, sirup nebo tablety na odkašlávání. Uvolňují hlen z dýchacích cest při tzv. vlhkém kašli, při obtížném odkašlávání. Kapky (Bromhexin, Mucosolvan roztok atd.) mohou obsahovat alkohol, ale působí rychleji. Sirupy (Mucosolvan sirup, Hedelix, Jitrocelový sirup, Vincentka sirup atd.) mnohdy nejsou vhodné pro diabetiky, zeptejte se lékárníka. Tablety (Ambrobene, Ambrosan, Mucosolvan atd.) působí stejně, mají pouze pohodlnější aplikaci. Tyto přípravky je vždy třeba důkladně zapít. Můžete zvolit také šumivé tablety (ACC, Fluimucil). Pokud trpíte nemocemi žaludku a střev, poraďte se o vhodném přípravku s lékárníkem.

7.) Kapky/sprej při rýmě představují záchranu ve chvíli, kdy vám oteče nosní sliznice a nemůžete dýchat. S klasickými přípravky by se mělo ale zacházet opatrně, může se na ně vytvořit návyk, kterého se velmi těžce zbavuje. Použití klasických kapek/sprejů (Nasivin, Otrivin, Olynth atd.) se výhodně kombinuje se spreji obsahujícími mořskou vodu (Physiomer, Stérimar atd.). Na noc jsou dobré přípravky v gelu, déle působí (Vibrocil, Panthnose nosní mast). Výborné jsou také nové přípravky s éterickými oleji a panthenolem (Panthenose), které jsou šetrnější a nenávykové. Také uvolňují nos a zároveň hojí podrážděnou sliznici. Žádný z přípravků příčinu rýmy neléčí. Rýmu způsobují viry, které likviduje imunitní systém člověka. Přípravky proti rýmě tlumí pouze příznaky.

8.) Paracetamol na snížení horečky. Prakticky univerzální lék při horečkách dětí i dospělých. Pro děti jsou vhodné sirupy (Panadol, Paralen sirup) nebo čípky (Paralen čípky), dospělí mají vyhrazeny tablety (Paralen, Paramax, šumivé tablety Efferalgan). Pokud vážíte více než 70 kg, vezměte si tablety dvě. Teplotu je vhodné srážet nejdříve při 37,5-38°C (u jinak zdravých dospělých), působí totiž jako přirozený zabíječ patogenů. Paracetamol je také lék proti bolestem, dobře působí hlavně na bolesti hlavy.

9.) Živočišné uhlí/Smecta a Endiaron pro léčbu průjmu. Mnoho lidí na živ. uhlí zanevřelo pro neúčinnost. Nestačí ale užít jednu tabletu, měli byste si vzít alespoň 4-5 tablet naráz a podle potřeby opakovat 3-4x denně. Plocha vašeho střeva je totiž obrovská, asi jako jedno fotbalové hřiště. Jedna tableta v takovém prostoru tudíž významný efekt nemá. Vhodným prostředkem proti průjmu je i přípravek Smecta. Konzumace živočišného uhlí a Smecty je sice chuťově nepříjemná, ale jsou to dobře účinné léky. Léky, které dlouhodobě užíváte, berte s odstupem 3 hodin po užití živočišného uhlí/Smecty. Pokud se k průjmu přidala mírně zvýšená teplota, můžete užít Endiaron, 1 tabletu 3x denně. Průjmy doprovázené horečkami či velkými křečemi konzultujte s lékařem.

10.) B-komplex (nebo multivitamínový přípravek) jako univerzální podpůrný prostředek, v tabletách nebo šumivých tabletách. Není třeba je užívat denně. Zvýšený příjem je vhodný například po léčbě antibiotiky, při nachlazení, aftech, zanícených ústních koutcích, při bolestech, při užívání hormonální antikoncepce nebo léků na některá chronická onemocnění.

Tento článek není reklama. Jeho účelem je poučení laiků, pacientů a klientů lékárny. Není financován žádným výrobcem léčiv, doplňků stravy ani zdravotnických prostředků, a vychází pouze z odborných znalostí a zkušeností autorky, magistry farmacie.

Odborně zpracovala Mgr. Jana Merhautová