Alternativy hormonální antikoncepce

Hormonální antikoncepce je spolehlivá a pohodlná metoda ochrany proti početí. Není to ale bonbón s přidanou hodnotou. Jako každé jiné léčivo, má svá omezení a své vedlejší účinky, ať už jsou žádoucí nebo nežádoucí. Kromě těchto základních poznatků, o kterých by měly být ženy pečlivě informovány, ale párům často chybí ještě jeden typ informací - jaké jsou jiné možnosti ochrany před otěhotněním. Existuje vlastně i jiný způsob než přerušovaný styk nebo kondom? Ano, možností je už docela dost. Žádná z nich není ale tak pohodlná jako zapití tablety sklenicí vody, všechny vyžadují ochotu ženy poznat svoje tělo a naučit se mu rozumět.

I v důvěryhodných zdrojích lze najít velmi odlišné údaje o spolehlivosti (tzv. Pearl indexu) jednotlivých metod, proto zde nebudou uvedeny. Ve stručnosti lze říct, že první rok používání jakékoli alternativní metody je spojen se zvýšenou možností těhotenství. Dokud člověk nepoužívá metodu rutinně, může chybovat, mýlit se v úsudku, a to přináší riziko neplánovaného otěhotnění. Jakmile ale dojde k návyku a zacvičení se, metody mohou mít stejnou účinnost jako hormonální antikoncepce.

Tento informativní článek se nesnaží brojit proti užívání hormonální antikoncepce. Snaží se upozornit na častou neinformovanost uživatelek jak o této metodě, tak i o metodách ostatních.

Metody pozorovací

Počítání plodných a neplodných dnů sice může vypadat jako předpotopní metoda, symptotermální metoda, která kalendářní počítání plodných dnů doplňuje o meření teploty v pochvě a sledování charakteru poševních tekutin, patří k oblíbeným metodám. Často ji volí ženy, které naopak chtějí otěhotnět, protože tato metoda umožňuje dobře vysledovat ovulaci i při nepravidelném cyklu. Dá se ale využít i k opačnému záměru. Příručky pro nacvičení metody vydala různá občanská sdružení, nejznámější je zřejmě od CeNaP (viz Odkazy níže), pracují s ní i některé porodní asistentky a duly. Při pídění po detailech této metody na internetu na vás vypadne spousta přirozených porodů, odmítání „chemie“ nebo při nejlepším nějaký ten citát z Bible. Nenechte se odradit, pokud těmto věcem právě nefandíte, tato metoda má seriózní medicínský základ.

TwoDay algoritmus je metoda podstatně jednodušší, není ale zdaleka vhodná pro všechny. Spočívá ve sledování poševní sekrece, která je vodnatější právě v období ovulace. Principem této metody je každodenní odpověď na dvě otázky - zda žena pozorovala tento den nějaký výtok a zda ho pozorovala předchozí den. Pokud na jednu z otázek odpoví ano, lze označit den za plodný, pokud jsou obě odpovědi záporné, žena pravděpodobně nemá plodný den. Vlhkost vaginálního prostředí je ale věc poměrně individuální a tak některým ženám by tato jednoduchá metoda byla k ničemu – podle ní by mohly být (ne)plodné neustále. Jistě ale existuje skupina žen, kterým tento způsob ochrany může přinést dobré výsledky.

Elektronika a technika

Výborným pomocníkem při realizaci symptotermální metody je malý počítač Lady-Comp. Jeho hlavní výhodou je velmi citlivé teplotní čidlo. To umožňuje praktikovat tuto metodu i ženám, kterým běžný teploměr v průběhu cyklu neukazuje zásadnější rozdíl v teplotě při ovulaci. Kromě toho, že automaticky zaznamenává naměřenou teplotu, obsahuje databázi zpočátku různých, poté osobních menstruačních cyklů a podle ní vyhodnocuje, zda jde o den plodný či neplodný. Teplotní čidlo z něj ale dělá poměrně drahou záležitost. Stojí zhruba stejně jako pět let užívání průměrně drahé hormonální antikoncepce.

Kromě sledování vaginálních tekutin, které může být z různých důvodů pro některé ženy nepříjemné, byly vyvinuty malé kapesní lupy a mikroskopy ke sledování krystalizace slin, např. LadyQ. Kolísání hladiny ženských pohlavních hormonů ve slinách odpovídá kolísání hladiny v krvi. Zároveň bylo v některých lidských studiích a zvířecích modelech zjištěno, že sliny v plodném období krystalizují do charakteristických útvarů (kapradin). Bohužel, krystalizace se nezřídka vyskytuje i u dětí a u žen po menopauze, což dělá test poměrně nespecifickým. Přesto jsou ženy, u kterých toto testování vychází, nikdo vám ale nemůže zaručit, že do této skupiny spadáte.

Bariérová ochrana

Kromě použití kondomu pro muže existují dvě varianty bariérové antikoncepce pro ženy. Jednou je ženský kondom, Femidom. Vypadá podobně jako mužský kondom, jen je objemnější a má jeden větší elastický kroužek navíc, který ho udržuje zachycený v horní části vaginy. Opačná část vyčnívá z pochvy ven. Pro pohodlnost užití se doporučuje použití lubrikačního gelu. Femidom má podobné vlastnosti jako prezervativ – je z latexu a při správném použití chrání proti otěhotnení i proti pohlavně přenosným nemocem.

Další možností je silikonový cervikální klobouček, pesar FemCap. Při svém použití přiléhá těsně na děložní čípek a poševní klenbu a zabraňuje tak spermiím v průniku do dělohy. Nechrání ale před přenosem nemocí. Do žlábku, který se nachází po obvodu kloboučku, je možno aplikovat spermicidní gel, který tak zvyšuje spolehlivost ochrany proti početí. Klobouček se po styku nevyjímá, měl by zůstat zavedený po dalších šest hodin, aby vlastní kyselé prostředí vaginy zahubilo spolehlivě všechny zbylé spermie.

Spermicidní přípravky

V lékárnách je běžně k dostání přípravek Pharmatex. Obsahuje povrchově aktivní (detergenční) látku - benzalkoniumchlorid, která narušuje obal spermií a tak je hubí. Zároveň vykazuje účinek i proti některým mikroorganismům. Existuje ve formě globulí, které je třeba zavést hluboko do pochvy nejméně 15 minut před stykem, nebo ve formě krému, který nemá tak dlouhou „čekací lhůtu“. V sortimentu sexshopů se dají najít také přípravky s obsahem nonoxynolu-9. Tato látka má také prokázanou spermicidní účinnost, přesto doporučuji důvěřovat raději produktům zakoupeným v lékárně.

Spermicidní přípravky mohou být pro citlivější ženy dráždivé, mohou také alergizovat. Po jejich použití se může dostavit pálení, šťípání, hojný výtok a díky podráždění může být sliznice náchylnější k infekcím a pohlavně přenosným nemocem. Spermicidní přípravky totiž způsobují rozrušení buněčného obalu jak spermií či mikroorganismů, tak buněk poševní sliznice, která se tak obnaží. Při mechanickém zranění může spermicid stav podráždění ještě zhoršit. Ačkoli studie ukazují, že podráždění není právě vyjímečné, existuje velká skupina žen, kterým Pharmatex vyhovuje, užívají jej bez obtíží a jsou s ním spokojené. Za pokus rozhodně stojí. Kombinace bariérového prostředku a spermicidního gelu zprostředkovává dvojitou ochranu proti početí a má tudíž velmi dobrou účinnost.

Pokroky – co nás čeká v příštích letech

Aktuálně jsou v zahraničí v klinickém testování přípravky BufferGel a BufferGel Duet. Opírají se o prokázaný fakt, že kyselé vaginální prostředí spermie hubí. Ejakulát při styku neutralizuje (až alkalizuje) toto kyselé prostředí, aby mohly spermie přežít a oplodnit vajíčko. Přípravek BufferGel je viskózní gel s obsahem kyseliny mléčné, která je přirozenou součástí vaginálního prostředí. Po jeho aplikaci gelovitá struktura způsobí jednak pomalejší prostup spermií k děloze, a jednak snížení míry neutralizace – poševní prostředí zůstává kyselé a schopné spermie zahubit. Kyselina mléčná nedráždí sliznici, působí také proti patogenům. BufferGel Duet je potom komplexní přípravek ochrany proti početí, který kromě zmíněného gelu obsahuje také cervikální klobouček jako bariérovou antikoncepci. Účinnost této dvojkombinace se tak předpokládá velmi vysoká, ale vše je třeba doložit studiemi na co nejširším počtu dobrovolníků.

Odkazy a další informace (některé pouze v angličtině)

Symptotermální metoda – http://www.cenap.cz/ppr-sympto.php
TwoDay metoda – http://www.contracept.org/twoday-method.php
Lady-Comp – http://www.naturcomp.cz/informace-lady-comp
Lady Q Scope – http://www.elektrocoleti.cz/ovulacni-testery/457-ovulacni-tester-lady-q-scope.html
Femidom – http://femidom.biz
FemCap – http://pesar.unas.cz
Pharmatex – http://www.sukl.cz/download/pil/PI19834.pdf
BufferGel – http://www.reprotect.com/products.shtml

Tento článek není reklama. Jeho účelem je poučení laiků, pacientů a klientů lékárny. Není financován žádným výrobcem léčiv, doplňků stravy ani zdravotnických prostředků, a vychází pouze z odborných znalostí a zkušeností autorky, magistry farmacie.

Odborně zpracovala Mgr. Jana Merhautová