Zdravotní nesnáze na cestách I. – trávicí ústrojí

Nejtypičtější problémem dovolených bývá průjem, zácpa a zvracení a tyto příhody dovedou volné dny báječně zkazit. Co nejvčasnější řešení vám pomůže zachránit alespoň část z nich. Ať už řešíme jakýkoli zdravotní problém, je vždy třeba zamyslet se nad tím, kde se vzal.

            Typický nezávažný cestovatelský průjem vzniká jednoduše „změnou prostředí“. Pokud nemáte zvýšenou teplotu, pili jste jen pitnou vodu, myli (pitnou vodou :-)) ovoce a zeleninu nebo pokud jste nesnědli něco zkaženého, je léčba jednoduchá – živočišné uhlí. Mnoho lidí na tento roky prověřený prostředek zanevřelo pro neúčinnost. Podobně jako u jiných notoricky známých léků, i zde panují různé mýty. U živočišného uhlí nestačí sezobnout jednu tabletu. Měli byste si vzít alespoň 4-5 tablet naráz a podle potřeby opakovat 3-4x denně. Plocha vašeho střeva je totiž obrovská, asi jako jedno fotbalové hřiště. Při této znalosti jistě uznáte, je jedna tableta v takovém prostoru nějaký zásadní efekt mít nebude. Vhodným prostředkem proti průjmu je také černý čaj nebo přípravek Smecta, oba potahují podrážděnou sliznici střeva a zklidňují ji. Konzumace živočišného uhlí a Smecty je sice chuťově nepříjemná, ale jsou to dobře účinné léky.

            Pokud si nejste jistí, zda vše, co jste snědli a vypili, bylo nezávadné, ale k průjmu se teplota nepřidala nebo je jen mírně zvýšená, můžete užít Endiaron. Ten se užívá 3x denně po jedné tabletě a účinkuje tak, že ničí některé nežádoucí mikroorganismy ve střevě. Při cestách do Egypta, Tuniska a jiných mimoevropských států se vyplatí nechat si preventivně předepsat Ercefuryl. Tento lék je k dostání pouze na předpis, který běžně vystavuje praktický lékař ještě před cestou. Pokud máte průjem s teplotou a pobýváte v těchto zemích, užívejte 1 tabletu přesně po 6 hodinách (denně tedy 4 tablety). Děti od šesti do asi 10 let užívají 1 tabletu po osmi hodinách, u starších dětí se postupuje stejně jako u dospělých.

            Výbornými pomocníky na doléčení a prevenci průjmů jsou přípravky s laktobacily. Nechejte si v lékárně poradit, jaký přípravek obsahuje těchto prospěšných mikroogranismů nejvíc a zároveň stojí rozumné peníze, trh je těmito přípravky doslova zahlcen. Bohužel, v tomto článku není na ucelený rozbor této problematiky prostor.

            Možná jste viděli reklamu na přípravek Imodium. Tento lék nikdy neužívejte, pokud máte průjem s teplotou, pokud víte, že jste snědli něco špatného, trpíte nezvyklými křečemi břicha nebo má vaše stolice příměs krve či zelených hlenů. Imodium zastavuje pohyby střeva, což je v těchto případech nevhodné i nebezpečné. Pokud vzniká průjem z důvodu infekce nebo dietní chyby, střevo se od těchto vyvolávačů očišťuje – a to se zastavenou peristaltikou není možné.  Naopak je Imodium výborným lékem proti průjmům, které jsou psychického rázu, z nervozity – např. u studentů předzkouškový průjem, průjem ženicha/nevěsty před obřadem apod.

Cestovatelská zácpavzniká buď změnou stravy, vědomým potlačováním nucení na stolici např. během cesty nebo po užívání léků proti průjmu. Nejjednodušší řešení je pít, pít, pít, zařadit do jídelníčku ovoce, zeleninu, kysané mléčné výrobky a vykonávat nějakou fyzickou aktivitu. Pokud se zácpa neupraví a provází ji „břišní dyskomfort“ (vznešeně řečeno, že vás bolí břicho, trpíte třeba nadýmáním a vůbec je vám šoufl), můžete nasadit třeba projímavý ovocný koncentrát Fructolax nebo použít běžné projímavé kapky nebo tablety (Guttalax,Stadalax, Laxygal apod.). U těchto přípravků ale nezůstávejte, dráždí střevo a pro dlouhodobé užívaní jsou absolutně nevhodné. Zácpu dobře upravují také laktobacilové přípravky zmíněné výše.

            Zvracení na cestách se děje nejčastěji z důvodu kinetózy, tedy při jízdě různými dopravními prostředky nebo na lodi. Proti tomuto zvracení bývá dobře účinný známý Kinedryl. Řeší i náhle vzniklé nevolnosti při cestování a dá se podávat i opakovaně. Alternativou je žvýkací guma Travel-Gum, která obsahuje látku ze stejné skupiny, jako je účinná látka Kinedrylu. Oba dva přípravky by se měly podávat minimálně 30 min před cestou a u obou je třeba zmínit důležitý doprovodný účinek – ospalost. Mnohdy to bývá vítáno, prospat celou cestu, u řidičů je to ale pochopitelně nežádoucí. Pokud podáváte Kinedryl dětem (Travel-Gum je pouze pro dospělé), je třeba pamatovat na to, že se může dostavit tzv. paradoxní reakce. Místo toho, aby bylo dítě ospalé a spavé, je podrážděné, vybuzené k činnosti. Nebývá to časté, ale stát se to může, každý mozek totiž reaguje trochu jinak.

            Zvracení doprovázející dietní chybu má očišťující charakter, a proto ho netlumte. Pokud nastane stav, kdy už „není co zvracet“, ale stále se postiženému prudce navaluje a má křeče v žaludku, lze zkusit výše zmíněné žvýkačky Travel-Gum. Někomu zabírá i Coca-cola po lžičkách, je třeba ji ale předem zbavit bublin oxidu uhličitého, které žaludek dráždí, a zajistit, aby nebyla ledová. Většinou ale zvracení odezní samovolně poté, co se žaludek očistí od nežádoucího.

Při průjmu a zvracení je klíčové zavodnění těla, doplnění tekutin a solí. Rehydratační roztoky se sice dají zakoupit, pro běžné účely ale úplně stačí slabší černý čaj, lehce oslazený (pokud máte hroznový cukr, použijte ten), se špetkou soli, která chuťově vůbec nebude znát. Nemocný by neměl vypít naráz velké množství, ale usrkávat po hltech nebo po lžičkách.

            Pokračování najdete v článku „Zdravotní nesnáze na cestách II.“ Zde budou rozebrány potíže, které nesouvisejí se zažívacím traktem.

Tento článek není reklama. Jeho účelem je poučení laiků, pacientů a klientů lékárny. Není financován žádným výrobcem léčiv, doplňků stravy ani zdravotnických prostředků, a vychází pouze z odborných znalostí a zkušeností autorky, magistry farmacie.

Odborně zpracovala Mgr. Jana Merhautová