Chřipka

Chřipka je onemocnění, se kterým se snad každý z nás setkal. Je to vysoce nakažlivé virové onemocnění, které se přenáší kapénkovou infekcí – zejména kýcháním a kašláním. Klinické projevy jsou vždy stejné. Příznaky nastupují po 2–3 dnech inkubace.

Na rozdíl od běžného nachlazení je u chřipky typický náhlý nástup vyšší teploty (kolem 38 ºC), zchvácenost, bolesti hlavy, kloubů a svalů. Rýma a suchý a dráždivý kašel může následovat až později. U dětí, ale i u některých dospělých, se může přidat průjem a zvracení.

Řada tzv. respiračních virů má velmi podobné příznaky, ale nástup je pomalý, teploty nebývají tak vysoké a nemusí být provázené bolestmi.

Chřipka se každoročně vyskytuje typicky od ledna do března, výjimečně se epidemie rozvine už v prosinci nebo v jarních měsících. Epidemie je vyhlašována při výskytu onemocnění u 10–20 % populace a trvá obvykle 6–8 týdnů.

Jak se chránit?

Základem prevence je dodržování osobní hygieny, protože na předmětech virus přežívá i několik hodin. Odolnost zvýšíte pravidelným přísunem vitaminů a otužováním, např. i pobytem na čerstvém vzduchu. Dále je vhodné nechat se zavčas očkovat proti chřipce, ideálně během října a listopadu. Očkovací látka se vyrábí vždy na konkrétní období, protože vir chřipky se v průběhu roku mění a vakcína musí být účinná na tento změněný vir. Očkovací látka neobsahuje živý vir, proto v žádném případě nemůže chřipku vyvolat. Tělo si vytvoří protilátky, které zabrání vzniku nemoci.

Léčba se zaměřuje na tlumení projevů chřipky podle stavu pacienta. Ke snížení teploty se nemocnému podávají antipyretika, tlumí se kašel a bolesti. Pacient by měl dbát na dostatečný přísun tekutin, vitaminů a nezapomínat na klid na lůžku! Vhodná je i lehká strava. Antibiotika působí pouze na bakteriální onemocnění nikoliv na viry. Nekomplikovaná chřipka odezní během jednoho týdne, pocit únavy ale může přetrvávat delší dobu.

Chřipka může být provázena různými komplikacemi, především u dýchacího traktu. Tyto komplikace jsou často bakteriálního původu. Záludné jsou komplikace mimoplicní, např. neurologické, postižení srdečního svalu i svalů kosterních apod., které mohou nastoupit velmi brzy, zvláště pokud se pacient snaží zvládnout chřipku bez dostatečného klidu. Největší procento komplikací se vyskytuje u seniorů, kde má chřipka často horší průběh.

Mgr. Alice Janečková